אזור אישי

מאמר: ממסרים ושימושיהם

ממסרים הם מפסקים בעלי מפסק וסליל. בזמן זרימת זרם בסליל, הממסר מייצר שדה מגנטי, שדה זה מביא לתנועה אשר מועברת למפסק, והוא עובר ממצב הנקרא רגיל למצב מופעל. לפניכם כל השימושים לממסרים.

הממסרים מיועדים להעברה או הפסקה של זרם חשמלי. למשל, מנורת לילה אשר נדלקת בזמן שבחדר שוררת חשיכה, מאווררים הפועלים בתנאי טמפרטורות גבוהות, כאשר ממסרים גם שימושיים בכל הקשור לתריסים חשמליים ועוד. בממסר המעגל השולט הוא סליל, בזמן שמעבירים דרכו זרם חשמלי נוצר שדה מגנטי אשר מושך את לשונית המתכת. הלשונית עצמה סוגרת מעגל בין הרגל הנקראת רגל יציאה לבין רגל כניסה. בזמן שלא קיים זרם, הלשונית חוזרת למקום שלה וסוגרת בין רגל הכניסה לרגל היציאה.

סוגים של ממסרים על פי סוג החיבור

קיים בידוד מושלם בין החיבורים של המפסק לבין החיבורים של הסליל, בצורה זו ניתן לנתק מעגלי מתח רשת, באמצעות מעגלי מתח נמוך, כאשר הבידוד ביניהם נשמר. סוגי הממסרים נמדדים על פי חיבורם. ישנו ממסר NO – במצב רגיל הוא מנותק. ישנו ממסר NC – במצב רגיל הוא מחובר. ישנו ממסר XPXT – הביטוי הנ”ל בא לתאר את מספר הערוצים ואת אפשרויות החיבור של כל ערוץ. ישנו למשל ערוץ בעל אפשרות חיבור אחת וישנם שני ערוצים שמחוברים גם במצב רגיל וגם במצב מופעל בהתאם ליציאות שלהם.

חלוקת הממסרים על פי צורת הפעלתם

ישנו ממסר מופעל זרם, ישנו ממסר ננעל בעל סליל בודד, ממסר זה איננו דורש מעבר של זרם קבוע. ישנו ממסר ננעל בעל שני סלילים, וישנו ממסר עלה, בממסר זה המוליך הוא זה שמושפע מהשדה המגנטי, הוא מאוד דק ובשל סיבה זו הזרם הנדרש להפעלתו הוא קטן יותר. השימוש העיקרי של ממסר זה הוא בבידוד אותו הוא מספק בין מעגל זרם הפיקוד לבין מעגל זרם היציאה.

שימושי הממסר

ממסר נחשב למפסק פשוט יחסית, אך אנו איננו מפעילים אותו בצורה ידנית אלא בצורה חשמלית. הממסר מיועד למי שרוצה לשלוט על כל ציוד חשמלי והוא נדרש בעיקר במתחים וזרמים גבוהים. ישנם עוד גורמים באמצעותם ניתן לשלוט על זרם חשמלי אחד באמצעותו של זרם אחר כמו למשל על ידי טרנזיסטור או מצמד אופטי. לעומת מכשירים אחרים, הממסר הוא דו מצבי, הוא נמצא או במצב של ON או במצב של OFF כך שהוא לא יכול לשלוט בעוצמתו של הזרם אולם באפשרותו לחסום אותו או לתת לו לעבור. ממסרים ביכולתם לטפל במתחים וזרמים גבוהים. ישנו למשל ממסר אשר מיועד לעשרה אמפר עם מתח של 250 וולט והוא מספיק טוב למכשירים החשמליים הקיימים בבית.

כמובן שישנם כמה וכמה סוגים של ממסרים המפורטים בראשית המאמר, הם סוגרים את המעגל, משמע נותנים לזרם לעבור רק כאשר אנו מספקים חשמל למעגל הנחשב לשולט ובכך מבצעים את תפקידם על הצד הטוב ביותר.

 

 

מאמרים נוספים

טיפים

מאמר: למה לנו לקחת ללב?

הלב שלנו מופקד על הנעת כלל מערכות הגוף. כך לוח החשמל, הוא הלב המפקד על כלל מערכות החשמל השונות. בין אם בלוח ביתי פשוט דרך לוח

קרא עוד